Ο τομέας Πληροφορικής είναι ένας τομέας σύγχρονος. Στην σημερινή εποχή, οι παγκόσμιες τεχνολογικές εξελίξεις στην Πληροφορική δεν δείχνουν να επηρεάζονται από διάφορα ζητήματα, που σε άλλους τομείς προκαλούν στασιμότητα της αγοράς. Η αγορά της Πληροφορικής είναι παγκόσμια και παρατηρείται έντονη δραστηριότητα στους τομείς των διαδικτυακών υπηρεσιών και των εφαρμογών έξυπνων κινητών τηλεφώνων, tablets κλπ.

Στον τομέα Πληροφορικής, οι μαθητές διδάσκονται αντικείμενα που είναι θεμελιώδη και έχουν άμεση σχέση με τις ανάγκες του εργασιακού περιβάλλοντος. Αντικείμενα, όπως:

Δίκτυα Υπολογιστών, Προγραμματισμός, Ψηφιακή Επεξεργασία Εικόνας, Βάσεις Δεδομένων, Συντήρηση Υπολογιστών, Υπηρεσίες Διαδικτύου, Δημιουργία Ιστοσελίδων, Λειτουργικά Συστήματα κ.α., διδάσκονται στα μαθήματα του τομέα Πληροφορικής τόσο στη Β' όσο και στη Γ' τάξη.

Στον τομέα Πληροφορικής, το Ωρολόγιο πρόγραμμα της Β' τάξης περιλαμβάνει 7 διαφορετικά μαθήματα τομέα, που καλύπτουν 23 ώρες (από σύνολο 35 ωρών) διδασκαλίας. Στη Γ' τάξη προσφέρεται η παρακάτω ειδικότητα:

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Οι ώρες ειδικότητας στη Γ' τάξη καλύπτουν 6 διαφορετικά μαθήματα και 23 ώρες (από σύνολο 35 ωρών) διδασκαλίας.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων του τομέα Πληροφορικής έχει ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ  Β΄ΤΑΞΗ

Α/Α ΜΑΘΗΜΑ ΩΡΕΣ

Αρχές Προγραμματισμού Υπολογιστών

1Θ+3Ε

Υλικό και Δίκτυα Υπολογιστών

2Θ+2Ε

Βασικά Θέματα Πληροφορικής

2Θ+2Ε

Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων

1Θ+2Ε

Τεχνικά Θέματα Πωλήσεων & Προδιαγραφών Υλικού και Λογισμικού

1Θ+2Ε

Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων

Αγγλικά Ειδικότητας

ΣΥΝΟΛΟ 8Θ+15Ε

Θ: Θεωρία, Ε: Εργαστήριο

Οι μαθητές της Β? Τάξης Ημερήσιου ΕΠΑ.Λ., παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας συνολικής διάρκειας 12 ωρών και μαθήματα επαγγελματικών τομέων συνολικής διάρκειας 23 ωρών.Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων γενικής παιδείας της Β? Τάξης είναι κοινό για όλους τους τομείς.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Γ΄ΤΑΞΗ

Α/Α ΜΑΘΗΜΑ ΩΡΕΣ

Προγραμματισμός Υπολογιστών

3Θ+2Ε

Δίκτυα Υπολογιστών

3Θ+2Ε

Ειδικά Θέματα στον Προγραμματισμό Υπολογιστών

Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Διαδικτυακών Εφαρμογών

Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και Εφαρμογές τους στο Διαδίκτυο

Πληροφοριακά Συστήματα σε Επιχειρίσης και Οργανισμούς

ΣΥΝΟΛΟ

8Θ+15Ε

Θ: Θεωρία, Ε: Εργαστήριο

Οι μαθητές της Γ? Τάξης Ημερήσιου ΕΠΑ.Λ., παρακολουθούν μαθήματα συνολικής διάρκειας 35 ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, τα οποία χωρίζονται σε μαθήματα γενικής παιδείας συνολικής διάρκειας 12 ωρών και μαθήματα επαγγελματικών τομέων συνολικής διάρκειας 23 ωρών.Το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων γενικής παιδείας της Γ? Τάξης είναι κοινό για όλους τους τομείς.

Υπεύθυνος καθηγητής τομέα Πληροφορικής (Tομεάρχης): Λιανάκης Γεώργιος