Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για τα εκπαιδευτικά προγράμματα που, είτε έχουν πραγματοποιηθεί από το σχολείο μας εξ' ολοκλήρου, είτε σε συνεργασία με άλλα σχολεία.

Κατά το σχολικό έτος 2011-2012 στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων και συγκεκριμένα της Αγωγής Υγείας, υλοποιήθηκε το πρόγραμμα: «Αυτογνωσία – Αυτοεκτίμηση».

Υπεύθυνες καθηγήτριες:

Ξομπλαράκη Δέσποινα
Σουργιαδάκη Μαρία
Τζιρή Αικατερίνη

Δείτε σχετική με το πρόγραμμα παρουσίαση:

Το πρόγραμμα αυτό απευθύνονταν σε μαθητές του Β κύκλου σπουδών των ΤΕΕ (η προηγούμενη μορφή των ΕΠΑΛ), οι οποίοι κλήθηκαν να «λειτουργήσουν» μια εικονική επιχείρηση με κύριο χαρακτηριστικό την προσομοίωση με ρεαλιστικό τρόπο της λειτουργίας των πραγματικών επιχειρήσεων.

Στόχοι του προγράμματος:

• Η εξοικείωση των μαθητών σε μεθόδους & διαδικασίες της αγοράς εργασίας
  • Η ευαισθητοποίηση σε θέματα επιχειρηματικής σκέψης και κουλτούρας
  • Η ανάπτυξη προσωπικών και επιχειρηματικών δεξιοτήτων
  • Η στενότερη σύνδεση του σχολείου με την αγορά εργασίας
  • Η καλλιέργεια του ομαδικού πνεύματος

Σχολική χρονιά 2006-2007

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συνεργάστηκε το σχολείο μας με την Σιβιτανίδειο Σχολή (Αθήνα) με στόχο την δημιουργία δυο εικονικών επιχειρήσεων:

Computer city ΕΠΕ: εμπορία ηλεκτρονικών υπολογιστών

Creta Oil: παραγώγη-τυποποίηση ελαιολάδου

Σε αυτό το πρόγραμμα συμμετείχε το σχολείο μας, έχοντας εκδηλώσει ενδιαφέρον για μαθήματα επιχειρηματικότητας σε μαθήτριες.

Σχολική χρονιά 2006-2007

Έργο "Ευριδίκη": Χορήγηση υποτροφιών σε 7 μαθήτριες της 2ας τάξης του ΤΕΕ που φοίτησαν σε ανδροκρατούμενες ειδικότητες.

Σχολική χρονιά 2007-2008

Μαθήματα επιχειρηματικότητας για τις μαθήτριες του ΕΠΑΛ. Τα μαθήματα περιλαμβάνουν τα εξής:

• Εισαγωγή στην πληροφορική
  • Χρήση και λειτουργίες του διαδικτύου
  • Microsoft Word - Επεξεργασία κειμένου
  • Microsoft Excel - Υπολογιστικά φύλλα
  • Microsoft Powerpoint - Παρουσιάση εκθέσεων
  • Δημιουργία μαθητικής επιχείρησης
  • Περιγραφή των στοιχείων της αγοράς και της επιχείρησης
  • Εφαρμογή καινοτόμων ιδεών
  • Αξιολόγηση προγράμματος

Τα θερινά σχολεία είναι πρόγραμμα επαγγελματικής κυρίως ενημέρωσης και ενθάρρυνσης της επιχειρηματικότητας των μαθητών.

Ομάδες μαθητών συνοδεία εκπαιδευτικών το διάστημα 01/07 - 30/07, σε 2 δεκαπενθήμερα, διαμένουν σε μαθητικές εστίες. Το πρωί πραγματοποιούνται μαθήματα επιχειρηματικότητας, πρώτων βοηθειών, πληροφορικής κλπ, ενώ τις υπόλοιπες ώρες οι μαθητές συμμετέχουν σε τοπικές εκδηλώσεις, φεστιβάλ και άλλα. Όλα τα έξοδα των μαθητών είναι πληρωμένα.

Πρώτη χρονιά εφαρμογής του προγράμματος (2005-2006):

Συμμετείχαν 6 μαθητές και μαθήτριες του ΤΕΕ Ιεράπετρας, οι οποίοι ενώθηκαν με την ομάδα του Ηρακλείου και πραγματοποίησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το πρόγραμμα, που υλοποιήθηκε, την περίοδο από 16/7/2006 έως 29/7/2006, στο Καρπενήσι.

Δεύτερη χρονιά εφαρμογής του προγράμματος (2006-2007):

Υπήρχε χρόνος για τον προγραμματισμό του κατά την διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς. Έτσι η οργάνωση του προγράμματος έγινε πολύ καλύτερα, οι μαθητές είχαν χρόνο να το συζητήσουν με τους γονείς τους, οι γονείς να ενημερωθούν ακόμη πιο αναλυτικά και τελικά να συγκροτηθεί μια πλήρης ομάδα 15 μαθητών και μαθητριών (9 από το ΤΕΕ Ιεράπετρας και 6 από το ΤΕΕ Σητείας).

Επικεφαλής ήταν ο εκπαιδευτικός Χαρίδημος Βουμβουλάκης από το ΤΕΕ της Ιεράπετρας. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της μαθητικής εστίας του ΕΙΝ στα Καλάβρυτα, από 15/07/2007 έως 28/07/2007.