Την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023 στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος “γνωριμία με το orienteering “ στο σχολείο μας διεξήχθη αγώνας orienteering στον οποίο συμμετείχαν μαθητές της Β και Γ Γεωπονίας του ΕΠΑΛ Ιεράπετρας καθώς και παιδιά του Β1 και Β2 του 3ου Γυμνασίου Ιεράπετρας στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας και της ανάγνωσης χάρτη.

Η διεξαγωγή του αγώνα έγινε σε συνεργασία των καθηγητών με τον ”πανελλήνιο σύλλογο εκπαιδευτικών για την ανάπτυξη του αγωνιστικού προσανατολισμού στην Ελλάδα “

Για την διεξαγωγή του αγώνα εργάστηκαν οι καθηγητές Καμενίδου Μαργαρίτα, Ανταλουδάκη Μαρία ,Σπυριδάκη Μαρία και Κουλάκη Φωτεινή. Καθώς επίσης και τα παιδιά του Α3 του ΕΠΑΛ τα οποία βοήθησαν στην διεξαγωγή του αγώνα ως γραμματειακή υποστήριξη, ομάδες ελέγχου κατά την διάρκεια του αγώνα και τις άλλες εργασίες που χρειάστηκαν.

Η συμμετοχή των παιδιών σε τέτοιες δραστηριότητες γεμίζει τα παιδιά με ενδιαφέρουσες εμπειρίες ,τα κοινωνικοποιεί, τα φέρνει σε επαφή με το περιβάλλον. Η ευχαρίστηση και ο ενθουσιασμός ήταν φανερός στα πρόσωπα συμμετεχόντων και διοργανωτών.

Nικητές του αγώνα

ΕΠΑΛ